Zvieratá ako učitelia a liečitelia.

Autor: Andrea Klimková | 13.10.2013 o 16:00 | (upravené 13.10.2013 o 20:09) Karma článku: 4,21 | Prečítané:  316x

Nespočetné množstvo miliónov zvierat hospodárskych (v potravinárskom, odevnom priemysle), spoločenských (vo výskume a vzdelávaní, v zábavnom priemysle), aj divoko žijúcich (v zajatí, či vďaka rozšírenému pytliactvu) permanentne a denno-denne stráda a trpí. Našťastie, nie všetci ľudia zastávajú postoje a názory, že zvieratá sú tu len a len na uspokojenie našich potrieb a že ich môžeme využívať, zneužívať, zaobchádzať s nimi podľa vlastnej ľubovôle. Hoci je všeobecne známe, že vzťah človek - zviera je obohacujúci, hoci sme mnohí počuli, alebo vieme o canisterapii, hipoterapii, málokto naozaj vie, že kontakt so zvieraťom - spoločníkom sa spája zvlášť u detí a mládeže aj s kvalitnejším vývinom a dokonca s terapiou.

Vedúce postavenie  v takýchto aktivitách má organizácia Zelené komíny, svetovo známa tým, že realizuje terapiu so zvieratami.

Zelené komíny je terapeutické stredisko v severnej časti štátu New York poskytujúce zvláštnu starostlivosť deťom. V ktorúkoľvek dennú dobu tam môžeme vidieť niekoľko desiatok, či stovku mestských detí, ktoré prichádzajú do kontaktu, ktoré sa v areáli realizujú, pohybujú spolu s viac než stopäťdesiatmi  zvieratami. Mnoho z týchto detí má za sebou zlú minulosť a skúsenosti spojené so zanedbávaním, týraním, či zneužívaním. Mnohé z nich nepoznajú pocit úspechu, nevedia sa zaradiť do do kolektívu, majú za sebou školské neúspechy a nezvládajú školu. V zelených komínoch veľmi skoro pochopia, že nikdy neexistovalo zviera, ktoré by sa ich pýtalo na známky, na vysvedčenie.

Čo ďalej? Čo by sme mohli urobiť pre vzťah človek - zviera? Je to jednoduché - v prvom kroku sa musíme pýtať, prečo stále robíme tie desivé veci zvieratám a prečo ničíme životné prostredie, prečo zabúdame na to, že sme všetci pozemšťanmi.  Môžeme nadviazať spoluprácu s niektorou organizáciou na ochranu zvierat, môžeme  o tom komunikovať, demonštrovať naše znepokojenie, obavy, môžeme šíriť znalosti a pýtať so vo svojej lokálnej komunite... môžeme to povedať vláde... http://www.youtube.com/watch?v=FGDDI5Hlcog

 

Pamätajme, že krutosť nikdy nie je nutná, existuje vždy aj iná možnosť a voľba.

 

Zdroj:

Zvieratá ako učitelia a liečitelia: skutočné príbehy a úvahy (z anglického originálu Animals and Teachers and Healers, Chvojkovo nakladateľstvo, Praha).

PEREX - FOTOGRAFIA: Co ludia neurobia pre „zabavu“.. Priputany lanom na otvorenom poli, usta zviazane, takto bezmocny a zranitelny sa divy vlk este asi necitil.. Tento nerovny suboj takmer vzdy konci smrtou vlka, ktory sa nemoze branit.. Jedine co moze robit, je pockat kym ho ostre pazure a zobak orla dobodaju na smrt. Bezmocne zviera skace zo strany na stranu, nohy sa mu coraz viac zamotavaju do lana a pokusa sa stekanim zastrasit orla. Lenze orol je vyborny „stroj na zabijanie“ vycviceny lovcami orlov v Kyrgyzstane. Toto je sucastou dvojdnoveho festivalu v Kyrgyzstane, kde sa zidu najlepsie polovne psy, najlepsi lovci orlov a sokolov. Pocas tohto festivalu sa vystriedaju rozne discipliny a vlk musi bojovat aj so psami, avsak tato je posledna a jedina disciplina na ktorej sa zide najviac ludi. Je to priserny a krvavy boj pocas ktoreho orol a vlk bojuju o svoje zivoty. Vlk je v tychto koncinach naozaj nenavideny a povazovany za velkeho nepriatela, zabijaka ovci, krav ci konov. Prosim podpiste peticiu aby sa toto nezmyselne utrpenie zvierat skoncilo. http://www.thepetitionsite.com/514/229/316/wolf-baiting-shame-of-kyrgyzstan-please-sign-and-share/ Peticia: http://www.thepetitionsite.com/787/248/711/wolf-baiting-shame-of-kyrgyzstan/ Peticia: http://forcechange.com/60111/end-wolf-baiting-in-kyrgyzstan/ Precitajte si: http://www.dailymail.co.uk/news/article-1382469/A-battle-bird-beast-The-chained-wolf-golden-eagle-fight-death-ancient-hunting-festival.html#ixzz1VB9SyDgh Citajte: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=578988905444488&set=a.363847493625298.95183.363725540304160&type=1&theater

Zdroj – dailymail.co.uk a serbiananimalsvoice.wordpress.com © AFP/GETTY IMAGES

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nové pravidlá zásadne ovplyvnia ľudí. Dlžníkov aj exekútorov

Sociálna poisťovňa môže siahnuť na účet dlžníka aj bez exekútora, bezvýsledne exekúcie sa musia zastaviť.

KOMENTÁRE

Fico radí socialistom ako byť populárnejší

Toto má byť lekcia z postkomunistickej Európy?


Už ste čítali?