Z denníka príšeriek: o Adelke, ktorá nestratila krídla

Autor: Andrea Klimková | 3.1.2014 o 11:19 | (upravené 3.1.2014 o 11:25) Karma článku: 11,06 | Prečítané:  523x

Spomienky a listovanie v denníku mojich príšeriek - mojich psích priateľov, ktorý už nejaký ten čas píšem, mi pripomenul deň, keď som spoznala úžasné stvorenie. Písal sa rok 2009... Smutný osud a dramatický príbeh malej Adelky s dvomi amputovanými labkami - prednou aj zadnou - vháňal pred štyrmi rokmi slzy do očí ľuďom na Slovensku aj v Čechách. Dramatický životný príbeh handicapovanej fenočky sme začali písať vo vozňovom depe, kde prežívala medzi koľajnicami po ťažkom úraze a amputácii dvoch labiek, keď sme sa o nej dozvedeli...

AdelkaAdelkaAndrea Klimková

Milá a neveľká, približne trojročná kríženka s múdrym a oddaným pohľadom žila svoj normálny psí život - v rodine. Nevieme o akú rodinu šlo, nevieme aký bol ten jej život predtým a kde, môžeme len predpokladať, že po neželanom nakrytí, skončila Adelka na ulici, alebo ešte horšie - vyhodená pri koľajniciach. Vyhodená, nechcená, smutná, ohrozená všetkým, čo okolitý moderný a zároveň ľahostajný svet pre opustených psíkov prináša, hľadala úkryt, hľadala pomoc človeka. Biologický kompas signalizoval, že potrebuje bezpečný prístav pre šteniatka, ktoré sa hlásili na svet.

Chtiac - nechtiac, utrápená a smutná, bez iného východiska a bez pomoci, ocitla sa v rušňovom a vozňovom depe, kde hľadala bezpečný úkryt pre príchod nového života. V permanentnom riziku, uhýbajúc medzi súpravami nákladných vlakov, prichádzala každý deň k stavadlu, kde jej nechávali vodu, kúsok chleba...

Jedného dňa sa priplazila. Priplazila s krvácajúcimi ranami a kýptikmi na ľavej strane tela. Malá nepozornosť či náhle zľaknutie po prenikavom zvuku trúby? Sekundy neznesiteľnej bolesti a život unikajúci v červenom závoji vsakujúcom do zeme a predstava, čo bude so šteniatkami. NIE! Sekundy, ktoré sa premenili na hodiny, dni a týždne takmer neznesiteľnej a ostrej bolesti spôsobenej kolesami niekoľkotonovej kovovej obludy, bolesť, ktorá neprestávala. Adelka sa centimeter po centimetri plazila do bezpečia, Lížuc si rany, bojovala o život. Musela. Bola však odkázaná na vodu a jedlo, aby sa postarala o svoje malé šteniatka. Kolotoč utrpenia, sebazaprenia, nezlomnej vôle a plazenia sa medzi stavadlo s jedlom a vodou a úkrytom, kde chodila dojčiť svoje bábätká. Jedného dňa prestala chodiť, ostala na obľúbenom mieste pri stavadle hneď vedľa koľajiska v horúčave a prudkom slnku, v daždi či búrke, v čase i nečase.

Keď sme sa o nej úplne náhodne dozvedeli, šteniatka už pravdepodobne nežili, nenašli sa. Adelku sme vystrašenú a v šoku vzali k veterinárovi. Zápal mliečnych žliaz, kýptiky dvoch amputovaných labiek zapálené, bolestivé, kožuštek plný kliešťov a tržných rán, celková podvýživa a vyčerpanie, ale aj obrovská chuť žiť, ktorú som vtedy čítala v jej hnedých zamatových očkách. Odvtedy sme začali písať jej príbeh spolu a ja som verila, že bude písaný už len farebnými pastelkami.

AKO? To sme v tej chvíli ešte nevedeli, ale vedeli sme, že po Adelkinom vybojovanom a namáhavom zápase, ju nemôžeme poslať na druhý breh rieky Styx.

Adelka sa stala súčasťou našej rodiny a veľa ma naučila. Dodnes žije s nami a je súčasťou našej svorky aj rodiny. Adelka, dvojlabková fenka, ktorá so mnou pravidelne cestuje do zahraničia, ktorá mi robí spoločnosť pri príprave do zamestnania, pri výchove šteniatok z ulice, múdra a prítulná, verná priateľka.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nové pravidlá zásadne ovplyvnia ľudí. Dlžníkov aj exekútorov

Sociálna poisťovňa môže siahnuť na účet dlžníka aj bez exekútora, bezvýsledne exekúcie sa musia zastaviť.

KOMENTÁRE

Fico radí socialistom ako byť populárnejší

Toto má byť lekcia z postkomunistickej Európy?


Už ste čítali?