Otvorený list starostke obce Debraď, Mgr. Adrianne Gergely Pappovej

Autor: Andrea Klimková | 28.2.2015 o 9:05 | Karma článku: 6,13 | Prečítané:  1618x

V Košiciach, dňa  24.2.2015 Vážená p. starostka. Širšia verejnosť  s veľkým prekvapením a odsúdením prijala informáciu o nedávnom šokujúcom usmrtení ôsmych niekoľkotýždňových  šteniat väčšieho plemena, ktoré nehumánne a krutým spôsobom (a protizákonne) usmrtil jeden z občanov obce Debraď. Niekoľkotýždňové šteňatá, ktorých nebol ani majiteľom, podrezal. Vyjadrujeme hlboký nesúhlas s takýmto zaobchádzaním, ktoré ignoruje zákony, rovnako ako morálne princípy a hodnoty, ako sú verejné dobro, úcta k životu, zodpovednosť, súcit, kresťanská láska. Takéto konanie môžeme klasifikovať ako nehumánne,  patologické, nezákonné, zároveň aj ako týranie zvierat.

Už niekoľko rokov so znepokojením sledujeme, ako sa v obci  Debraď zaobchádza so spoločenskými zvieratami, ktoré sú nechcené, ktorých sa majitelia potrebujú zbaviť, prípadne,  ktoré sa ocitli vyhodené na území obce. Zákon o veterinárnej starostlivosti v § 22 zakazuje usmrtiť zviera inak, než je dovolené a zároveň ukladá obciam povinnosť zabezpečiť odchyt túlavých psov na území obce. Napriek tomu, že už existuje aj novela Zákona o poľovníctve, ktorú schválil parlament SR a ktorou sprísnil odstrel psov a mačiek, sú nám známe desiatky prípadov, kedy bolo vo Vašej obci na súkromných pozemkoch zastrelené spoločenské zviera, či iným nezákonným spôsobom, či krutým boli spoločenské zvieratá usmrtené.

Takéto nehumánne a nemorálne praktiky niektorých občanov obce Debraď nielen porušujú už spomínaný Zákon o veterinárnej starostlivosti, ale sú odsúdeniahodnými činmi a porušením základných morálnych princípov aj náboženských hodnôt, ktorých dodržiavanie nás robí ľudskými, dobrými, láskavými, mravnými a zodpovednými.

Sme presvedčení, že J. Dunajszky, ktorý šteňatá takto usmrtil a ktorý sa hlási ku kresťanskej komunite, svojim nehumánnym a krutým činom spochybnil hodnotové smerovanie obce Debraď a urobil zlé meno všetkým ľuďom v obci, ktorí rešpektujú úctu k životu, lásku, súcit a pre ktorých je takéto konanie neprijateľné.

Vyslovujeme nádej, že táto iniciatíva neostane bez povšimnutia, že vedenie obce Debraď neostane ľahostajné k takýmto praktikám, dá jasne najavo svoj nesúhlas s nimi a urobí kroky pre svoj vývoj správnym smerom, pre väčšiu informovanosť obyvateľov, pre zlepšenie situácie vo Vašej obci, pre osvetu v humánnom a správnom zaobchádzaní so zvieratami, ktoré sú rovnako ako my ľudia,  živými bytosťami.

S pozdravom

PhDr. Andrea Klimková, PhD., Košice a kolektív aktivistov, dobrovoľníkov a ochranárov zvierat a prírody.

andrea.klimkova@gmail.com

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Dá vám 5000 eur na auto

Úspešnosť dotácie je dnes otázna. V Nemecku sa skončila fiaskom.

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.

TV

Fico zabáva ľud vtipmi ako Mečiar

Premiér na mítingoch s voličmi rád rozpráva jednoduché vtipy.


Už ste čítali?