Mám vážne výhrady voči reportážam Televízie Markíza.

Autor: Andrea Klimková | 20.8.2015 o 11:13 | (upravené 20.8.2015 o 14:47) Karma článku: 6,95 | Prečítané:  1842x

Súhlasím s názorom Slobody zvierat, mám vážne výhrady proti reportážam o cirkusoch, o zvieratách, o vzťahu človek – zviera tak, ako ich produkuje a vysiela televízia Markíza. Ide o mediálne retušované polopravdy a skrytú persuáziu

Mám skutočne vážne výhrady proti reportážam o cirkusoch, o zvieratách, o vzťahu človek – zviera tak, ako ich produkuje a vysiela televízia Markíza. Mediálne retušované polopravdy a skrytá persuázia (tzn. presviedčanie a ovplyvňovanie), alebo o nekompetentnosť redaktorov? Čo sa za tým schováva? Možno na to odpoveď nenájdeme, s  určitosťou však môžem povedať, že ide o reportáže, ktoré nie sú založené na  skutočných informáciách, sú prekrútené a retušované, a tým predstavujú vážne morálne konzekvencie.  Prečo? Názor ľudí na zvieratá je ovplyvnený aj tým, ako sú zvieratá prezentované v médiách a zábavnom priemysle.

Konkrétna reportáž televízie Markíza, odvysielaná v posledných dňoch v jednej z jej relácií (Reflex) opisuje život zvierat v cirkuse ako celkom príjemné trávenie času, ba práve ako rozvíjanie zvieracích potrieb. Aj Vám sa to zdá zblúdilé, šialené, alebo nemorálne??? Pretože mne áno. Tigrí výbeh s mini vaničkou na kúpanie? Nastrojené škrabadlá na brúsenie pazúrov? Chvíle intimity a maznania sa drezérov so šelmami?   Niečo ako hotel Paradise pre všetky druhy zvierat, na ktoré si len spomeniete - kone, tigre, opice! Veríte tomu? Všetko v duchu objektivity - natočené v jedinom cirkuse Berousek, ako sa o tom píše vo vyjadrení Slobody zvierat. Zdieľam ich názor, pretože sa za tým všetkým skrýva nevidené zviera.

Zviera, ktoré za oponou  zábavného  priemyslu  nevidíme. Nevidíme aký život žije v zajatí, ako stráda,  trpí, ako žije a prežíva svoj život. Spokojný život zvierat sme my ľudia  -  ako civilizované, zodpovedné a empatické bytosti, ohraničili piatimi slobodami: sloboda od smädu, hladu a podvýživy; sloboda od nepohodlia;  sloboda od bolesti, zranenia a chorôb;  sloboda realizovať normálne správanie; sloboda od strachu a úzkosti. Ak mám byť faktická, objektívna a racionálna, tak minimálne štyri z piatich slobôd, definovaných v Lisabonskej zmluve (z roku 2009), sú v cirkusoch permanentne porušované. Ale to by redaktori televízie Markíza museli vedieť. Respektíve, mali by vedieť, ak sa rozhodli robiť reportáž o zvieratách v zajatí. Alebo si o nás naozaj myslia, že sme neautonómne, nemysliace bytosti, bezduché bábky a nevidíme za oponu produkcie?

Mediálny text a mediálne posolstvá ovplyvňujú naše postoje, konanie a našu morálnu prax. Médiá nám nielen hovoria, na čo máme myslieť, ale ponúkajú vzory ako máme premýšľať o niektorých objektoch, majú teda formatívnu silu. Táto mediálna prezentácia ovplyvňuje náš spotrebný životný štýl a konzum a predpisuje nám rôznorodé vzorce spotreby, napríklad v nás vyvoláva pocit, že cirkus je pre divoko-žijúce zvieratá naozaj komfortným  miestom pre spokojný a šťastný život.

Slovač spí a pasívne prijíma správy súkromných televízií, veď, čo je v televízii je pravda! Len malé ostrovčeky občianskych a komunitných aktivistov, možno niekoľkí jednotlivci reagujú pobúrene na nezmysly, ktoré nám transponujú „kompetentní, rozumní, angažovaní a morálne kultivovaní“ redaktori. Prepáčte mi, že som kritická, ironická, ale nestalo sa prvýkrát, keď ma pri mojom občasnom a veľmi zriedkavom sledovaní správ jednej zo súkromných televízií zaplavilo pobúrenie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nové pravidlá zásadne ovplyvnia ľudí. Dlžníkov aj exekútorov

Sociálna poisťovňa môže siahnuť na účet dlžníka aj bez exekútora, bezvýsledne exekúcie sa musia zastaviť.

KOMENTÁRE

Fico radí socialistom ako byť populárnejší

Toto má byť lekcia z postkomunistickej Európy?


Už ste čítali?