Hryzie ma svedomie?

Autor: Andrea Klimková | 6.3.2013 o 10:21 | (upravené 6.3.2013 o 11:07) Karma článku: 5,65 | Prečítané:  823x

Toto mlčanlivé zvolanie sa objavilo v živote každého z nás. Odkiaľ sa berie ten zvláštny stav, keď sa spustí v našom vnútri morálny softvér a signalizuje - bliká červenou, že je čosi nesprávne? Nie nadarmo sa hovorí v známom slovenskom prísloví: "Dobré svedomie je mäkká poduška", alebo "Aj na kameni sa vyspíš, keď máš čisté svedomie".

www1.birdz.skwww1.birdz.sk

 

Hovoríme mu aj nemé volanie alebo vnútorná inštancia, ktoré sú výrazom toho, že  je človek  schopný poznať dobro od zla, správne od nesprávneho. Je to prežívanie a akýsi systém myšlienkových vzorcov, ktoré sa aktivizujú vtedy, keď sa naše konanie dostane do konfliktu s našimi hodnotami, s normami, s ideálmi, alebo zásadami, ktoré akceptujeme, uznávame, zdieľame a ktoré sme získali výchovou a kultúrou. Svedomie súvisí s našou sebapredstavou a sebapoňatím. Niečo nie sme schopní vykonať, pretože by sme sa "nemohli pozrieť sami na seba do zrkadla".

Predsa však, ak vykonáme niečo, čo je proti nášmu svedomiu, máme tendenciu - a je to akosi nám ľuďom vlastné, tento čin nejako ospravedlniť, odôvodniť, racionálne vysvetliť. Ak napríklad veľa pracujeme a zanedbávame svojich blízkych, odôvodňujeme to slovami, že je to pre ich dobro. Ak niekomu vynadáme, máme okamžite odpoveď, že sme boli v práve, alebo sme prepracovaní, preťažení. A takto nejako si zachovávame "čistý sebaobraz". Správanie teda zmeniť nemusíme, stačí kvalitná racionálna argumentácia.

Svedomie nám nezabráni nejaký nesprávny čin vykonať. Znemožní nám ale cítiť sa dobre, uvolnene, radostne, šťastne pri takomto konaní a správaní. A tak stane, že v noci nespíme a premýšľame o tom zvláštnom hlase, ktorý rezonuje v našej mysli. Prečo hlas? Má to celkom  jednoduché vysvetlenie: S- vedomím akoby druhej osoby, akoby sa ozýval hlas niekoho, kto bol účastný, alebo inak povedané, akoby ten divák vo mne, ktorý čosi videl , teraz spravodlivo svedčí - vypovedá.

Líder českej kapely Kryštof vo svojej známej lyrickej piesni Svědomí veľmi emotívne vyjadruje: "Jak granáty z mýdlových bublin, jak ztracená střelka hledajíc kompas... Znám pár přístavů a pocit mám, že přesto ztroskotávám. A vím, že tříštím... se v půl".

Azda mi dáte za pravdu, že ak niekoho hryzie svedomie, stáva sa tak najmä večer, či v noci. A viete prečo? Spomeniem ešte jedno príslovie, ktoré hovorí: "Kto chce počuť úprimný hlas svedomia, musí vôkol seba a v sebe vytvoriť ticho" (Arturo Graf).

Slovko na záver

Prečo vlastne píšem túto úvahu? Začínam tomu rozumieť až teraz, keď sa ten nemý hlas vo mne ozýva a ozýva a občas mi nedá spať. Je to najmä vtedy, keď pod tlakom vlastnej empatie (k iným ľuďom, k iným bytostiam, ku chudobným, k hladným) a pod tlakom tohto rýchleho moderného a konzumného sveta vznikajú vo mne pochybnosti, či konflikty. Iste nie som sama, kto občas zastane, zamyslí sa, zapochybuje.  Ale mám návod ako na to priatelia.

Som to,  čo robím. Vedieť, že to robím dobre, že v živote nešvindľujem, že nepotrebujem prelakovať svoje činy tak, aby to nikto nepoznal, to mi prinesie radosť a spokojnosť. Vedieť, že to tí, na ktorých mi záleží ocenia, je šťastie. Dajte aj Vy svojim blízkym vedieť, že to, čo robia, robia dobre. Nielen na oko. Naozaj.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?