Filmový festival, ktorý má dušu

Autor: Andrea Klimková | 28.8.2014 o 21:45 | Karma článku: 2,03 | Prečítané:  429x

Od jeho počiatkov ho sprevádzali krásne stretnutia,  virtuálne či vizuálne – premietané na plátne, alebo aj celkom skutočné – „face to face“ so zaujímavými ľuďmi, ktorých čítanie sveta je sprevádzanú úctou, rešpektom, uznaním hodnoty prírody. Viete o akom festivale píšem? O medzinárodnom festivale filmov, ktoré nám prinášajú rok čo rok kľúče k nášmu vzťahu s prírodou, sio Zemou. Je to  Ekotopfilm.

K prírode cítim lásku a úctu odjakživa, ale moje prvé stretnutie s Ekotopfilmom v Košiciach, už pred vari desaťročím, bolo stretnutím osudovým. Práve v tom čase som objavovala v sebe odvahu, potrebu a energiu urobiť čosi viac pre Zem. Objavovala som v sebe súcit a empatiu ku všetkým živým tvorom, s ktorými zdieľame túto planétu. Práve v tom čase som so skupinou nadšencov začala organizovať  ekotábory pre deti. Kdesi vnútri – vari až do morku kostí – som cítila som, že rastie potreba informácií a výchovy, ktorá by mladých ľudí povzbudzovala nielen k pochopeniu prírody, ale aj z zmene vzťahu, nahliadania na Zem, náš existenčný priestor.

Na mojom prvom rande s Ekotopfilmom som sa nedokázala odtrhnúť od projekcie až do neskorého večera a už dávno pred ním som cítila vzrušenie, zvedavosť, očakávanie a taký zvláštny kognitívny nepokoj. Odvtedy som jeho vernou diváčkou a fanynkou a verte mi, oplatí sa prísť, vidieť, dotknúť sa jeho príbehov. Oplatí sa byť jeho súčasťou.

Nazdávam sa, že tento festival má nielen dušu, ale prináša dôležité posolstvo: len pokiaľ porozumieme, môžeme sa starať. Naša starosť  (starostlivosť) o Zem, o domov, o oikos má zmysel. Na každom z nás záleží a každý z nás môže prispieť k zmene každý deň. Preto si myslím, že festival je výnimočný v tom, že nám ukazuje iný svet, odlišný od toho súčasného konzumného, hyperkonzumného, prepchatého reklamami na čokoľvek, čo sa dá kúpiť, konzumovať, zdieľať.

Viete, že...

... ide o najstarší festival svojho druhu na svete, s vysokým odborným a morálnym kreditom a vyrástla popri ňom nová generácia ľudí;

... tradíciu týchto filmových festivalov naštartovali začiatkom šeťdesiatych rokov 20.storočia  pardubický Techfilm, ostravský festival filmov o životnom prostredí Ekofilm a slovenský Festival technických filmov;

... pri príprave II. ročníka Festivalu odborných filmov prišiel primátor mesta Trnavy, s  myšlienkou spojiť dve rozdielne skupiny ľudí - technikov a ochranárov, a  dať informácie od oboch skupín na „spoločný stôl" a zároveň spolupracovať;

... že po roku 1993, kedy vznikla samostatná Slovenská republika, sa festival presťahoval do Žilina  a od XX. ročníka sa festival nazýva EKOTOPFILM;

... návštevníci festivalu mohli  napríklad v roku 2010 zhliadnuť kolekciu 122 filmov z  24 krajín sveta?

... sa oplatí prísť aj na tohoročný festival? Pozrite si ukážku a posúďte sami: "Európska divočina vstáva z mŕtvych...Vlčie hory, miesto, kde príroda dostáva druhú šancu"

https://www.facebook.com/video.php?v=829152617125146&set=vb.104893459551069&type=2&theater

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?