Otvorený list starostke obce Debraď, Mgr. Adrianne Gergely Pappovej

Autor: Andrea Klimková | 28.2.2015 o 9:05 | Karma článku: 6,13 | Prečítané:  1647x

V Košiciach, dňa  24.2.2015 Vážená p. starostka. Širšia verejnosť  s veľkým prekvapením a odsúdením prijala informáciu o nedávnom šokujúcom usmrtení ôsmych niekoľkotýždňových  šteniat väčšieho plemena, ktoré nehumánne a krutým spôsobom (a protizákonne) usmrtil jeden z občanov obce Debraď. Niekoľkotýždňové šteňatá, ktorých nebol ani majiteľom, podrezal. Vyjadrujeme hlboký nesúhlas s takýmto zaobchádzaním, ktoré ignoruje zákony, rovnako ako morálne princípy a hodnoty, ako sú verejné dobro, úcta k životu, zodpovednosť, súcit, kresťanská láska. Takéto konanie môžeme klasifikovať ako nehumánne,  patologické, nezákonné, zároveň aj ako týranie zvierat.

Už niekoľko rokov so znepokojením sledujeme, ako sa v obci  Debraď zaobchádza so spoločenskými zvieratami, ktoré sú nechcené, ktorých sa majitelia potrebujú zbaviť, prípadne,  ktoré sa ocitli vyhodené na území obce. Zákon o veterinárnej starostlivosti v § 22 zakazuje usmrtiť zviera inak, než je dovolené a zároveň ukladá obciam povinnosť zabezpečiť odchyt túlavých psov na území obce. Napriek tomu, že už existuje aj novela Zákona o poľovníctve, ktorú schválil parlament SR a ktorou sprísnil odstrel psov a mačiek, sú nám známe desiatky prípadov, kedy bolo vo Vašej obci na súkromných pozemkoch zastrelené spoločenské zviera, či iným nezákonným spôsobom, či krutým boli spoločenské zvieratá usmrtené.

Takéto nehumánne a nemorálne praktiky niektorých občanov obce Debraď nielen porušujú už spomínaný Zákon o veterinárnej starostlivosti, ale sú odsúdeniahodnými činmi a porušením základných morálnych princípov aj náboženských hodnôt, ktorých dodržiavanie nás robí ľudskými, dobrými, láskavými, mravnými a zodpovednými.

Sme presvedčení, že J. Dunajszky, ktorý šteňatá takto usmrtil a ktorý sa hlási ku kresťanskej komunite, svojim nehumánnym a krutým činom spochybnil hodnotové smerovanie obce Debraď a urobil zlé meno všetkým ľuďom v obci, ktorí rešpektujú úctu k životu, lásku, súcit a pre ktorých je takéto konanie neprijateľné.

Vyslovujeme nádej, že táto iniciatíva neostane bez povšimnutia, že vedenie obce Debraď neostane ľahostajné k takýmto praktikám, dá jasne najavo svoj nesúhlas s nimi a urobí kroky pre svoj vývoj správnym smerom, pre väčšiu informovanosť obyvateľov, pre zlepšenie situácie vo Vašej obci, pre osvetu v humánnom a správnom zaobchádzaní so zvieratami, ktoré sú rovnako ako my ľudia,  živými bytosťami.

S pozdravom

PhDr. Andrea Klimková, PhD., Košice a kolektív aktivistov, dobrovoľníkov a ochranárov zvierat a prírody.

andrea.klimkova@gmail.com

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Čo je populizmus a prečo ho možno budeme potrebovať?

Ak ste si mysleli, že viete, čo je populizmus, s najväčšou pravdepodobnosťou ste sa mýlili.

PLUS

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane na vojenčine vedel aj Husák

Realita Československej ľudovej armády.

ŠPORT

Drastický šport. Prečo Slovenky nezískali medailu

Velez-Zuzulová aj Vlhová jazdia výborne.


Už ste čítali?