Dá sa cestovať zodpovedne?

Autor: Andrea Klimková | 2.8.2016 o 16:09 | Karma článku: 10,08 | Prečítané:  9056x

Dá sa dnes cestovať ekologicky zodpovedne, v časoch globalizácie, v ére terorizmu, ale najmä v epoche antropocénu, ktorého sprievodnými znakmi sú globálne environmentálne problémy a ekologická kríza?

Ekológovia hovoria o dvoch druhoch turizmu: tvrdom a mäkkom. Pre tzv. tvrdý turizmus je príznačný komfort, konzumácia všetkého, pasivita cestujúcich, pohodlnosť a preprava dopravnými prostriedkami do najvzdialenejších miest za účelom rekreácie.

Takzvaný mäkký turizmus je alternatívnou kultúrnou stratégiou a je k životnému prostrediu šetrnejší. Stále častejšie sa v médiách, v cestovnom ruchu a turistike objavuje spojenie „responsible travel“.

Rada cestujem. A kto nie? Osobne preferujem pri cestách na dovolenku šetrnejší spôsob cestovania. Nesúvisí to len a výlučne s ekologickou zodpovednosťou. Jednoducho, nechcem konzumovať produkty cestovných kancelárií, nechcem "cestovateľské balíčky", ale chcem skúsenosti, zážitky, chcem spoznať prírodu a kultúru krajiny, kam sa vyberiem. Hodlám tam byť s mojimi psami, spať v prírode, prípadne v  chate, či domčeku, nie v hotelovom klimatizovanom komplexe a chcem spoznávať ľudí.

Preferujem lokálne tradičné jedlá krajiny, ktorú som navštívila, ovocie, zeleninu, nie však zo sterilných švédskych stolov oploteného luxusného ubytovacieho zariadenia, ale na návšteve u domácich, prípadne v malých obchodíkoch, prevádzkovaných miestnymi malopodnikateľmi, alebo na rušných a čarovných miestnych trhoch. Určite si nevyberám obchody typu Kaufland, Lídl, ktoré sú ako pečiatky, podobné a rovnaké na celom svete, kde sa plytvá s obalmi a všetko sa predáva vo veľkom, zabalené v plaste.

Predsa len, aby som nebola nespravodlivá voči všetkých cestovným kanceláriám, musím podotknúť, že už viac ako dve dekády máme aj v turistickom ruchu rôzne alternatívy. Dnes už existujú cestovné kancelárie, ktoré si hovoria zelené a v rôznej miere, viac či menej zodpovedne, predávajú dovolenky, ktoré predznamenáva jeden dôležitý aspekt: maximalizujú výhody a minimalizujú škody, respektíve vplyvy na životné prostredie. Dobré, však?

Jeden konkrétny príklad z cestovateľskej praxe sa vždy hodí a ja som už čosi nielen počula, ale aj čítala o responsibletravel.com, ktorá bola založená v roku 2001 Justinom Francisom a profesorom Haroldom Goodwinom, riaditeľom Medzinárodného centra pre zodpovednú turistiku, kde Vám vyhotovia dovolenku na mieru a tak, aby bola priateľská k navštívenej krajine a jej obyvateľom.

 

 

 

 

A čo je základom ekoturistu - ekocestovateľa?

Tým najdôležitejším je vôľa a presvedčenie, že na cestovanie nepotrebujeme veľa: batoh, ktorý unesieme. Na miestach, ktoré navštívime, nenechávame nič okrem stôp našich nôh a posolstva, ktoré necháme novým priateľom. A čo si prinášame domov? Zážitky, ktoré sa stanú krásnymi spomienkami a fotografie. Ale priznávam, ešte donedávna som nosila mojej mamke magnetky. Dnes to už nerobím, prednosť dostane typické korenie, domáci produkt v handmade obchodíku, či funkčný  a užitočný kúsok tradičnej keramiky, ale na používanie, nie ako „lapač prachu“.

Mimochodom, ak sa chcete dozvedieť viac, navštívte v Košiciach Festival zodpovedného cestovania, ktorý pravidelne organizuje Ekocentrum SOSNA. Som jeho fanúšičkou, preto vrelo odporúčam až budete v novembri v Košiciach. Zaujímaví ľudia - zaujímavé krajiny - zaujímavé príbehy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polícia zasahuje u kotlebovcov, prehľadáva Mizíkovu kanceláriu

Poslanec je obvinený z extrémistických trestných činov.

Spúšťame Sľuby.sme.sk. Skontrolujeme (ne)splnené sľuby politikov

SME bude sledovať záväzky politikov, strán, úradov aj organizácií.

DOMOV

Areál bývalej nemocnice na Patrónke získal Eset

Softvérová firma dala za pozemok vyše 26 miliónov eur.


Už ste čítali?