Inšpirácia a manuál dovolenky pod stanom, pri mori a so psami

Autor: Andrea Klimková | 4.8.2016 o 13:20 | (upravené 4.8.2016 o 14:48) Karma článku: 10,18 | Prečítané:  9716x

Pre tých, ktorí milujú more a hory, radi stanujú a chcú si na letnú dovolenku vziať psov, odporúčam netradičný, ale čarovný typ dovolenky pod stanom, v Chorvátsku. Je to pomerne blízko, aby bola dovolenka zároveň ekologická.

A dostatočne ďaleko, aby bola zážitkom, oddychom, aj spoznávaním a niečim novým, netradičným. 

Absolvovala som takúto dovolenku už štyrikrát, aj tento rok v júli, ale opäť sa ešte raz chystám. Vyhovuje mi takáto dovolenka, v tej najväčšej možnej jednoduchosti. Dokonca ju uprednostňujem pred dovolenkou v hotelovom klimatizovanom komplexe, často ponúkanej ako dovolenkový balíček, štandardný a úplne navlas rovnaký, ako tisícky ďalších slovenských a českých dovolenkových zájazdov. Tento typ dovolenky sa dá zároveň dizajnovať a plánovať tak, aby bol dovolenkou ekologickou, zodpovednou a zároveň báječnou, nasýtenou zážitkami, vytúženým oddychom, aj spoznávaním.

Takže kam? Odporúčam Istrijský poloostrov. So psami, pod stan a do krásnej prírody, verteje to dobrá a ekologická voľba. Hovorí sa mu aj dovolenkový a iste právom, keďže je svojou rozlohou 4 000 km najväčším poloostrovom Jadranského mora. Je najživšou turistickou zónou Chorvátska, ktorú charakterizujú zelené borovice, biele skaly a azúrové more - typické znaky Istrie. Je poloostrovom troch krajín: dvoch chorvátskych žúp (istrijskej a primorskej a gorskokotasrkej župy), slovinského regiónu v okolí mesta Koper a talianskej provincie Trieste.

Ale späť k dovolenke. Aj keď je Istria dovolenkovou destináciou a teda preplnenou zónou, na Istrii nájdete aj pokojné  a prírodné miesta. Neprekáža to tým, ktorí chcú tráviť svoju dovolenku s tromi podmienkami: po prvé, (1.) dvadsaťštyri hodín na vzduchu, podotýkam na morskom vzduch, za každého počasia, či už je 35°C v tieni, alebo od mora fúka silný či prudký vietor (podľa Beaufortovej stupnice sily vetra), kedy sa vlny so spenenými vrcholmi  lámu na pobreží. Môžete dokonca zažiť letnú búrku a silný lejak v stane, prípadne hromy a blesky. Po druhé,  (2.) ak chcete byť  pri mori, ale zároveň spoznávať prekrásnu prírodu a zaujímavú kultúru so stredovekými malebnými stavbami, bazilikami, so starovekým amfiteátrom, s historickými stopami, artefaktami. A napokon, po tretie (3.) ak chcete byť na dovolenke s milovanými psami, ktorí s Vami chodia na výlety, môžu absolvovať výlet loďou, kúpu sa v mori a spoznávajú nových kamarátov. Verte – neverte, Istria je plná psíčkarov.

Ubytovanie v campingu môže byť celkom príjemné, ak si vyberiete ten správny, podľa Vašich požiadaviek. K dispozícii je ich neúrekom, cez tie komfortné, preplnené nemeckými, holandskými, dánskymi turistami, ktorí sem pricestujú s karavanom a ostávajú mesiac – dva. Tie sú poväčšine s bohatým programom pre deti, s potápačskými letnými školami pre malých aj veľkých. Takže od luxusu až po tie pokojnejšie, jednoduchšie, ale so všetkými základnými službami.

Pobyt v takomto kempingu, pri rezervácii štandardného typu miesta, tzn. 100 m štvorcových pre Váš stan prístrešok, auto a psov, pre dve osoby,  s elektrickou prípojkou Vás bude stáť na deň cca 25 eur. Máte v tom okrem miesta, aj všetky služby v kempe. Čisté a moderné hygienické zariadenia (nielen na osobnú hygienu, ale aj na pranie, umývanie riadu), wifi sieť, športoviská, grilovacie zóny, relaxačné miesta, rôznorodé pláže, od kamienkových, cez malebné zátišia a malinké pláže so skalami a mólami, dokonca aj pláže pre psov v každom kempe, nákupné a reštauračné minicentrum, trhovisko, kaviarnička, či raňajkáreň s čerstvými novinami. A samozrejme rôzne druhy počasia, ktoré zažijete počas svojho pobytu.

Už za Rijekou, kam sa spustíte priamo na Istriju,  odporúčam,  vyhnúť sa diaľniciam a skúsiť to pobrežnou cestou a kamennými mestečkami so zábavnými názvami Ičiči, Ika, Voziliči, Steptiči. Kamenné mestečká lemujú nielen palmy, magnólie a rozkvitnuté oleandre, rovnako ako do neba sa týčiace strieborné a štíhle tuje. Stredoveké baziliky a kostolíky dodávajú mestečkám historické fluidum a dokonale môžete cítiť tú stredomorskú atmosféru, v ktorej sa harmonicky prelínajú kultúrne prvky, napríklad stredoveký amfiteáter, s prekrásnou prírodou stredozemia, napríklad s národným prírodným parkom BRIJUNI.

Verte, či nie, takáto dovolenka je prekrásna, čarovná, jednoduchá a zároveň spoznáte mnoho nových zaujímavých ľudí. Takto som spoznala Michaela, ktorý si hovorí Kale z Malmö a celú jeho rodinu, alebo milého  a veľmi priateľského kempingového suseda Alfréda z Bavorska - vodiča kamiónu, teraz už na dôchodku, ktorý si adoptoval týraného vlčiaka z Kréty, alebo skvelý pár kolegov - učiteľov telocviku, tiež na dôchodku, zo Slovinska s majestátnym čiernym postarším labradorom, medovej povahy.

Stravovanie tiež záleží na Vás. V okolitých reštauráciách si môžete dopriať lokálne špeciality, morské ryby, alebo dnes tak obľúbenú pizzu. Alebo to môžete riešiť ako my, nakupovať na trhoch a v malých obchodíkoch a variť si ľahké zeleninové jedlá, dopĺňať ich sezónnym ovocím a typickým pečivom či chorvátskom chlebom z malých pekárničiek.

Osobne môžem odporučiť dve miesta: fažanskú riviéru a mestečko Fažana, malý rybársky prístav na západnom brehu Istrije, len 5 km vzdialeného od Puly. Alebo na východnom pobreží kemping Turnarica, neďaleko mestečka Labin, kde nájdete architektúru a uličky z obdobia renesancie a baroka. V meste Labin, postaveného na skale je nádherný výhľad na celý Kvakerský záliv. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Šatan a Ramsay spravili to, na čo ich predchodcovia nemali guráž

Na olympiádu nepôjdu známe mená a ani jeden hráč Slovana. Je to správne?

ŠPORT

Hudáčkovci na olympiádu nepôjdu, Šatan a Ramsay zverejnili nomináciu

V nominácii nie je nijaký hráč Slovana.


Už ste čítali?