Inšpirácia a manuál dovolenky pod stanom, pri mori a so psami

Autor: Andrea Klimková | 4.8.2016 o 13:20 | (upravené 4.8.2016 o 14:48) Karma článku: 10,18 | Prečítané:  9708x

Pre tých, ktorí milujú more a hory, radi stanujú a chcú si na letnú dovolenku vziať psov, odporúčam netradičný, ale čarovný typ dovolenky pod stanom, v Chorvátsku. Je to pomerne blízko, aby bola dovolenka zároveň ekologická.

A dostatočne ďaleko, aby bola zážitkom, oddychom, aj spoznávaním a niečim novým, netradičným. 

Absolvovala som takúto dovolenku už štyrikrát, aj tento rok v júli, ale opäť sa ešte raz chystám. Vyhovuje mi takáto dovolenka, v tej najväčšej možnej jednoduchosti. Dokonca ju uprednostňujem pred dovolenkou v hotelovom klimatizovanom komplexe, často ponúkanej ako dovolenkový balíček, štandardný a úplne navlas rovnaký, ako tisícky ďalších slovenských a českých dovolenkových zájazdov. Tento typ dovolenky sa dá zároveň dizajnovať a plánovať tak, aby bol dovolenkou ekologickou, zodpovednou a zároveň báječnou, nasýtenou zážitkami, vytúženým oddychom, aj spoznávaním.

Takže kam? Odporúčam Istrijský poloostrov. So psami, pod stan a do krásnej prírody, verteje to dobrá a ekologická voľba. Hovorí sa mu aj dovolenkový a iste právom, keďže je svojou rozlohou 4 000 km najväčším poloostrovom Jadranského mora. Je najživšou turistickou zónou Chorvátska, ktorú charakterizujú zelené borovice, biele skaly a azúrové more - typické znaky Istrie. Je poloostrovom troch krajín: dvoch chorvátskych žúp (istrijskej a primorskej a gorskokotasrkej župy), slovinského regiónu v okolí mesta Koper a talianskej provincie Trieste.

Ale späť k dovolenke. Aj keď je Istria dovolenkovou destináciou a teda preplnenou zónou, na Istrii nájdete aj pokojné  a prírodné miesta. Neprekáža to tým, ktorí chcú tráviť svoju dovolenku s tromi podmienkami: po prvé, (1.) dvadsaťštyri hodín na vzduchu, podotýkam na morskom vzduch, za každého počasia, či už je 35°C v tieni, alebo od mora fúka silný či prudký vietor (podľa Beaufortovej stupnice sily vetra), kedy sa vlny so spenenými vrcholmi  lámu na pobreží. Môžete dokonca zažiť letnú búrku a silný lejak v stane, prípadne hromy a blesky. Po druhé,  (2.) ak chcete byť  pri mori, ale zároveň spoznávať prekrásnu prírodu a zaujímavú kultúru so stredovekými malebnými stavbami, bazilikami, so starovekým amfiteátrom, s historickými stopami, artefaktami. A napokon, po tretie (3.) ak chcete byť na dovolenke s milovanými psami, ktorí s Vami chodia na výlety, môžu absolvovať výlet loďou, kúpu sa v mori a spoznávajú nových kamarátov. Verte – neverte, Istria je plná psíčkarov.

Ubytovanie v campingu môže byť celkom príjemné, ak si vyberiete ten správny, podľa Vašich požiadaviek. K dispozícii je ich neúrekom, cez tie komfortné, preplnené nemeckými, holandskými, dánskymi turistami, ktorí sem pricestujú s karavanom a ostávajú mesiac – dva. Tie sú poväčšine s bohatým programom pre deti, s potápačskými letnými školami pre malých aj veľkých. Takže od luxusu až po tie pokojnejšie, jednoduchšie, ale so všetkými základnými službami.

Pobyt v takomto kempingu, pri rezervácii štandardného typu miesta, tzn. 100 m štvorcových pre Váš stan prístrešok, auto a psov, pre dve osoby,  s elektrickou prípojkou Vás bude stáť na deň cca 25 eur. Máte v tom okrem miesta, aj všetky služby v kempe. Čisté a moderné hygienické zariadenia (nielen na osobnú hygienu, ale aj na pranie, umývanie riadu), wifi sieť, športoviská, grilovacie zóny, relaxačné miesta, rôznorodé pláže, od kamienkových, cez malebné zátišia a malinké pláže so skalami a mólami, dokonca aj pláže pre psov v každom kempe, nákupné a reštauračné minicentrum, trhovisko, kaviarnička, či raňajkáreň s čerstvými novinami. A samozrejme rôzne druhy počasia, ktoré zažijete počas svojho pobytu.

Už za Rijekou, kam sa spustíte priamo na Istriju,  odporúčam,  vyhnúť sa diaľniciam a skúsiť to pobrežnou cestou a kamennými mestečkami so zábavnými názvami Ičiči, Ika, Voziliči, Steptiči. Kamenné mestečká lemujú nielen palmy, magnólie a rozkvitnuté oleandre, rovnako ako do neba sa týčiace strieborné a štíhle tuje. Stredoveké baziliky a kostolíky dodávajú mestečkám historické fluidum a dokonale môžete cítiť tú stredomorskú atmosféru, v ktorej sa harmonicky prelínajú kultúrne prvky, napríklad stredoveký amfiteáter, s prekrásnou prírodou stredozemia, napríklad s národným prírodným parkom BRIJUNI.

Verte, či nie, takáto dovolenka je prekrásna, čarovná, jednoduchá a zároveň spoznáte mnoho nových zaujímavých ľudí. Takto som spoznala Michaela, ktorý si hovorí Kale z Malmö a celú jeho rodinu, alebo milého  a veľmi priateľského kempingového suseda Alfréda z Bavorska - vodiča kamiónu, teraz už na dôchodku, ktorý si adoptoval týraného vlčiaka z Kréty, alebo skvelý pár kolegov - učiteľov telocviku, tiež na dôchodku, zo Slovinska s majestátnym čiernym postarším labradorom, medovej povahy.

Stravovanie tiež záleží na Vás. V okolitých reštauráciách si môžete dopriať lokálne špeciality, morské ryby, alebo dnes tak obľúbenú pizzu. Alebo to môžete riešiť ako my, nakupovať na trhoch a v malých obchodíkoch a variť si ľahké zeleninové jedlá, dopĺňať ich sezónnym ovocím a typickým pečivom či chorvátskom chlebom z malých pekárničiek.

Osobne môžem odporučiť dve miesta: fažanskú riviéru a mestečko Fažana, malý rybársky prístav na západnom brehu Istrije, len 5 km vzdialeného od Puly. Alebo na východnom pobreží kemping Turnarica, neďaleko mestečka Labin, kde nájdete architektúru a uličky z obdobia renesancie a baroka. V meste Labin, postaveného na skale je nádherný výhľad na celý Kvakerský záliv. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bratislavu zradila doprava aj kultúrna uzavretosť, hovoria experti

Niekto mohol akceptovať, že pre Bratislavu je hlavné letisko Viedeň, niekto to akceptovať nemusel, vraví šéf portálu euractiv Radovan Geist.

SVET

Slovensko neuspelo v boji o sídlo Európskej liekovej agentúry

Bratislava nezískala sídlo EMA, bola na štvrtej nepostupovej pozícii.


Už ste čítali?