reklama

Nestrácajme hodnoty: vidiecka krajina

Vidiek. Možno sa vo vašej predstave práve teraz vynorí obraz dediny, kostol s vežičkou uprostred, hospodárstvo a stodoly na okraji obce, či aleje starých stromov,  šeptajúce vo vetre a lemujúce cestu k obydliam.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Vracala som sa autom do Košíc a po dlhom čase cez Horehronie, rázovitý Tisovec, Jelšavu, Revúcu... ani neviem, či presne v tomto poradí. Akoby som sa ocitla v inom svete.

I keď sa vidiecka krajina dnes už radikálne mení pôsobením človeka, na tejto ceste je to stále ešte inak. Obydlia a drobná architektúra, vzhľad dedín, ktoré čupeli medzi kopcami, na mňa pôsobili, akoby „zastal čas“. Pokojný vidiecky obrázok pôsobil upokojujúco. Svet okolo mňa prinajmenšom spomalil, tak som aj ja spomalila a vychutnávala si tie čarovné miesta...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri pozorovaní som bytostne cítila hodnotu vidieckej krajiny, ktorú tvorí symbióza a akási harmonická vibrácia, ktorú voľným okom nevidíte, ale cítite ju. Symbióza stavieb s okolitou prírodou, citlivo zasadené príbytky v krajine. Pokoj, krása a harmónia prírodných diel, aj diel ľudských.

Dnes to už vo väčšine obcí neplatí, ale na tejto starej ceste stredom Slovenska spomínanú harmóniu nájdete. Všade sledujeme stopy technosféry (techniky a technológií) a modernej kultúry a mení sa aj spôsob života obyvateľov vidieka. Dobré správy pre vidiecku krajinu sú, že sa berie vcelku dosť vážne územné plánovanie krajiny, že jestvujú programy obnovy dediny, aj agroturizmus. Žiaľ, vplyvy na vidiecku krajinu nie sú len pozitívne, ale aj také, ktoré menia nielen jej vzhľad a estetickú hodnotu. Menia aj regionálnu odlišnosť, jej jedinečnosť, ekologickú stabilitu, všetko to, čomu odborníci hovoria harmonická krajina. Negatívne vplyvy ľudského pôsobenia vo vidieckych sídlach nespôsobuje len ťažba nerastov, odlesňovanie, ale tiež likvidácia starých poľných ciest, starých sadov a viníc, malých rybníkov, ochudobnenie krajiny o remízky, háje, staré parčíky a storočné stromy. Zvlášť hrubo krajinu degraduje zhutnenie pôdy ťažkou mechanizáciou, či premena drobnej architektúry o nové moderné, ale cudzie prvky. Občas cítim smútok, keď rozširujú vozovku, alebo čosi stavajú a vyrúbu starý osamelo stojaci strom, ktorý má nielen úctyhodný vek, ale aj svoj príbeh. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Napriek tomu, že žijeme v modernom svete a technika a technológie nám pomáhajú, som presvedčená, že aj v tomto digitálnom a technologickom svete stojí za to chrániť jedinečnosť, osobitosť a typické črty slovenskej dediny. A nielen kvôli (medzi)národnej súťaži Dedina roka.

PS: boli ste už niekedy v Tisovci? Alebo v Telgárte, Španiej doline či Debradi? Odporúčam...

Andrea Klimková

Andrea Klimková

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  1x

...je zopár vecí, ktoré neodmysliteľne patria k môjmu životu: príroda, ktorá je pre mňa posvätnou, rodina ktorá ma drží nad vodou, priatelia, ktorí stoja pri mne kdekoľvek a kedykoľvek a láska, ktorá dáva môjmu životu zmysel... Zoznam autorových rubrík:  Ekologická etikaO zvieratách a ľuďochSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu